KalkulátorTévhitek az öntözőkről, avagy „Megengedhetem magamnak, hogy NE LEGYEN öntözőrendszerem?”
Drága
Az első és legnagyobb tévhit az öntözőrendszerekről, hogy csak nagyon gazdag emberek kertjébe való, drága luxusfelszerelés, átlagos emberek nem engedhetik meg maguknak.
Ez az állítás kétségkívül igaz volt 15-20 évvel ezelőtt. Ekkor még öntözős szakemberből, anyagokból is viszonylag kevés volt a választék, gyerekcipőben járt ez a szakma Magyarországon.
Ma már egészen más a helyzet. Szinte nem is épül kert automata öntözőrendszer nélkül és meglévő kertekbe is egyre több kerül be utólag. A megnövekedett forgalom következtében az öntözőrendszer alkatrészeinek ára jelentősen lecsökkent a korábbi évekhez képest, így ez a szolgáltatás elérhetővé vált a legtöbb ember számára.
Sok műszaki gond van vele, drága a javítása, fenntartása
Mint az előző állítás, ez is igaz lehetett valaha, mivel régebben, amikor még nem volt nálunk kiforrva a szakma, sok öntözőrendszer nagyon is alapvető hibákkal készült. Azonban mára egy jó szakember a szükséges tudással felszerelkezve minden további nélkül képes olyan rendszert telepíteni, ami hosszú távon, stabilan, jól működik.
Sok vizet fogyaszt
Mivel a legtöbb helyen azt írják, hogy „az öntözőrendszerrel a kilocsolt víz akár 70%-át is megtakaríthatja”, úgy gondolom a legjobb tisztába tenni ezt a gondolatot. A kijelentés persze igaz lehet bizonyos körülmények között, de épp ezért mi konkrétabbak leszünk. Pontosítsunk, hogy mikor mihez képest kerül többe vagy kevesebbe a víz.
Nyilván ha Önnek egy gazos, kopár kertje van jelenleg, akkor egy használatban lévő automata öntözőrendszerrel sokkal több lesz a vízszámlája, mint amúgy, ha nem nagyon locsol.
Automata öntözőrendszert azoknak javasolunk, akik pázsitszerű füvet és növényeket kívánnak tartani a kertjükben, mert ezeknek gyakran és elegendő vizet kell kapniuk, máskülönben megsínylik a szárazabb időszakokat, vagy akár el is pusztulnak. A gaznak nincs ilyen igénye, szárazságban kisárgul, majd amikor esik az eső új erőre kap, ezért öntözés nélkül is vígan elvan.
A gyepnek és a dísznövényeknek viszont rendszeres és elegendő vízre van szükségük. Ezért ha ilyeneket szeretnénk a kertünkbe – márpedig a legtöbb ember számára ez az igény –, akkor meg kell oldani az öntözést, hogy a növényzet megmaradjon szépnek.
Ebben az esetben a slagos öntözéssel az a probléma - azon kívül, hogy időigényes és fáradságos lehet -, hogy nagyon egyenetlenül juttatjuk ki a vizet a felületre, és a tapasztalat azt mutatja, hogy szeretünk inkább többet locsolni, nehogy kevés legyen. Így alakul ki a többlet, ami aztán a túlöntözésben és a pénztárcában jelentkezik.
A következőkben megmutatjuk hogyan alakul az Ön kertjének vízigénye és miért létfontosságú egy automata öntözőrendszer megléte a magyar kertekbe.
Az alábbi táblázat kimutatja mennyi vízre volna szüksége a növényzetnek összesen, hány mm csapadék hullik hazánkban, ebből mennyit vesz fel a gyökérzet és mennyi kellene még.
(Mivel a csapadék nem egyenletesen hullik le oly módon, hogy minden nap a megfelelő mennyiség essen, hanem inkább hirtelen, néhány nap alatt nagyobb mennyiségek, aztán huzamosabb ideig semmi, ezért ez azt jelenti, hogy a gyökérzet nem veszi fel a csapadék nagy részét, hanem az elszivárog a mélyebb rétegekbe, ahonnan a közbülső időkben a növény már nem tudja felszívni és kiszárad.)
* Ebben az oszlopban feltüntetett vízmennyiség csak részben hasznosul, mert a csapadék egy része hirtelen esik le, így a következő oszlopban megadjuk, hogy ebből körülbelül mennyit hasznosít a növényzet valójában. A csapadék adatok az OMSZ, az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos közzétett adatai és elemzései alapján készültek 2014. március 14-én. Látható, hogy a táblázat szerint a csapadékon felül egy jelentős hányadot kellene még pluszban kiöntözni a kertbe. Ez nem is jelentene túl nagy terhet anyagilag, csakhogy ennél a mennyiségű víznél még többet kell kiöntözni a következő okok miatt:
Nem szeretnénk Önt untatni a különféle számításokkal, szorzásokkal, mi csupán kiszámoltuk az Ön számára, hogy anyagilag mennyibe kerül az öntözés és ezt néhány példán keresztül be is mutatjuk. Ennek fényében egy átlagos, kb. 480 négyzetméteres kert vízigénye a következőképpen alakul valójában:
* Ezen oszlop értékei megegyeznek az előző táblázat utolsó oszlopával, de itt köbméterben lettek megadva egy 480 négyzetméteres kertre kiszámítva. ** Az oszlopban megadott értékek úgy keletkeztek, hogy tapasztalatunk alapján feltételeztük, hogy slagos locsolással 40%-kal több vizet juttatunk ki, mint egy jól megépített öntözőrendszerrel. A megtakarítás oszlopban található értékek az adott város ivóvíz szolgáltatója által kapott adatok alapján lettek kiszámolva 2014. március 14-én. A számításokba nem vettük bele a kézi öntözéshez szükséges időráfordítás értékét. Vagyis a címben lévő kérdést így is felteheti:
„Megengedhetem magamnak, hogy ennyi pénzt dobjak ki évente az ablakon?”
|
CSATLAKOZZON! |