Tavaszi gyepápolás és az öntözőrendszer szerepe

2015. 03. 13., Péntek

 

A tavaszi gyepindítás elengedhetetlen ahhoz, hogy egész évben szép zöld füvünk legyen. Néhány lépést szükséges megtenni a kedvező látvány érdekében. De mik ezek és miben nyújt segítséget az öntözőrendszer? Ez a bejegyzés erről szól.

A téli pihenő után a kert márciusban lassan éledezni kezd. Elmaradoznak a fagyok, már jellemzően éjszaka sem csökken túl gyakran 0 ˚C alá a hőmérséklet, napközben pedig egyre több a napos órák száma és erősödik a felmelegedés. Mindez a növények beindulásának kedvez. Rügyeznek a fák, cserjék és egyre több hagymás virág dugja ki a fejét a földből. Az igazán korán kelők, mint a krókusz és a nőszirom, ekkorra már ki is virágoznak. Lassan a gyep is felveszi az életműködését.

 

Mire ez megtörténik és elmúlnak a fagyok, érdemes elvégezni a szükséges munkálatokat, mint a gyepápolás és az öntözőrendszer tavaszi indítása.

 

Miből áll a tavaszi gyepápolás?

 

Mindenek előtt tisztítsuk meg a gyepfelületet az oda nem illő hulladékoktól, amik a tél folyamán összegyűlhettek. Ez lehet egy kis falevél, letört száraz gallyak, esetleg macska és kutya piszok, stb. Takarítsunk össze mindent, ami nem a fű szerves része. Amint a külső szennyeződések eltávolításával végeztünk, következhet a gyepszellőztetés. Erre azért van szükség, hogy a régi, élettelen, elszáradt fűszálakat kitisztítsuk az egészséges szálak közül, ezáltal felszabadítva és levegőhöz juttatva őket. Az elszáradt fű mennyiségétől függően ettől picit megritkulhat a gyep, de nem kell megijedni, hamar újra bedúsul a felület. A szellőztetésnek köszönhetően mindig friss és egészséges lesz a gyep. Szükség esetén egy kis kiszórt fűmaggal pótolhatjuk a megritkult foltokat. Amint a tisztítással végeztünk, jöhet a szükséges tápanyagok kijuttatása!

 

Milyen gyeptrágyát használjunk?

 

Az egészséges fű lételeme a megfelelő tápanyag-ellátottság. A hosszú tél után a fűnek is szüksége van tápanyagra, amitől beindul a növekedés és szép kövérek lesznek a szálak. Olyan ez, mint a vitaminok az emberi szervezet számára.

 

A műtrágyák segítségével könnyen gondoskodhatunk erről az igényről. Számos változat létezik, amikből a legmegfelelőbbet alkalmazhatjuk. A műtrágyák lebomlási idejét nézve van 2-3 hónapos, 4-5  hónapos és 8-9 hónapos változat is. Az időszaki megjelölés a trágya hatásának időtartamát mutatja.

 

kovagoors9_250x333.jpgA tavaszi gyeptrágyázás elengedhetetlen feladat, amit kézi vagy gépi úton is kiszórhatunk, de mindkét esetben törekedjünk az egyenletességre. Tavasszal elegendő egyszer trágyázni, ám figyelembe kell venni milyen lebomlású trágyát használtunk és szükség esetén 3-4 hónap múlva felül kell szórni a gyepet. A forró nyári hónapokban egyébként sem árt az óvatosság, mert a perzselő napsütés és a hőmérséklet ingadozás alaposan igénybe veszi a füvet. Érdemes ilyenkor speciális kondicionáló gyeptrágyát alkalmazni, amivel megőrizhető a gyep megfelelő minősége. A gyepet mindig figyelni kell, és ha tápanyag hiányosnak látjuk, akkor gondoskodni kell az utánpótlásáról.

 

Miben segít az öntözőrendszer?

 

A trágyázás után a gyepet érdemes megöntözni, hogy a tápanyag a fű gyökeréhez jusson. A víz egyenletes elosztásában segít az öntözőrendszer, ami szakszerűbb mód, mint a kézi locsolás. Ha mindezt elvégezzük és gondoskodunk a gyep tavaszi indításáról, akkor megtettük a kezdeti lépést ahhoz, hogy kellő odafigyelés mellett egész évben gyönyörködhessünk az egészséges zöld felületben.

 

balatonszarszo3_250x187.jpg

 


icon_erdeklodom_az_ontozorendszer_irant.png

Érdeklődöm
az öntözőrendszer iránt

 

 

icon_magam_telepitem_az_ontozorendszert.png

Magam telepítem
az
öntözőrendszert


icon_ajanlatot_kerek_ontozorendszer_kivitelezesere.png

Ajánlatot kérek
öntözőrendszer kivitelezésére

 

 

webaruhaz_akcio.png

 

kivitelezo_partnereink_munkai.png

Friss bejegyzések

Címkék

gyepgondozás (1), automata öntözőrendszer (3), automata öntözőrendszer telepítése (1), ereszháló (1), esőérzékelő (3), gyep (1), gyepápolás (1), kert (37), kertépítés (1), kerti tó (2), kézi kiszóró (1), kőbútor (1), lombgyűjtő zsák (1), madáritató (1), mulcs (1), növényvédelem (2), öntözés (35), öntöző (2), öntözőrendszer (47), öntözőrendszer telepítés (2), öntözőrendszer telepítő (2), öntözőrendszer tervezés (2), öntözőrenszer márka (1), öntözőverzérlés (1), őszi kerti munkák (1), őszi téli műtrágya (1), rotary rotoros fúvóka (1), sétánygranulátum (1), személyi párahűtés (1), sziklakerti kő (1), szórófej (3), teraszhűtés (4), ügyfél (1), víztakarékos (1), víztelenítés (2), zöld fű (1)

 

CSATLAKOZZON!