Automata öntözőrendszer telepítése2014. 03. 20., Csütörtök
Mi is egy öntözőrendszer? A kertünkben található növények vizet igényelnek, ez nem vitás. De az már nem köztudott, hogy mikor, hova, milyen módon és mennyit érdemes kijuttatnunk, hogy a növények szépek, egészségesek legyenek, és kielégítsék azon vágyunkat, hogy gyönyörködhessünk bennük? Erre a válasz egyszerű: egy automata öntözőrendszer a megfelelő szakember irányítása alatt megépítve olyan módon kerül kialakításra, hogy ezt elvégezze helyettünk. Végül is nem várhatjuk el a kerttulajdonostól, hogy ő értsen mindehhez, mert ez azért elég sok ismeret meglétét kívánja meg.
Ha Ön egy ilyen megfelelő kivitelezőt keres, kattintson ide! Az automata öntözőrendszer céljaAz automata öntözőrendszer célja elsősorban olyan országokban valósulhat meg, mint például Magyarország, ahol az átlagos lehulló csapadék nem éri el azt a mennyiséget, amire a növényeknek, és különösen a fűnek nevezett örökzöld, talajtakaró növénynek szükséges van.
Tegyük fel, mondjuk nem azt a klasszikusan elterjedt, rövidre nyírt gyepet szeretnénk, hanem egy rétszerű tájat kertünkben. Vagy egy olyan területünk van, amely gyomokkal tarkított. A gyomok nem igényelnek olyan rendszeres öntözést, mint a pázsit, jobban tűrik a szárazságot, ezért oda nem kell automata öntözőrendszer.
Amikor viszont esik az eső, újra kizöldellnek, és emiatt úgy tűnhet, hogy jobban kedvez nekik az itteni időjárás. Ez így is van, de a gyomokat nem annyira szeretnénk nézegetni a saját kertünkben. Ezért mesterségesen létrehozhatunk egy olyan körülmény együttest, amit a pázsit szeret, és ekkor az már képes felülkerekedni a gyomokon. Ehhez viszont szükséges egy automata öntözőrendszer, mert nélküle a nyári időszakban ritkán eső csapadék nem lenne elég ahhoz, hogy a gyep gyökérzete megfelelően fennmaradjon, és hamar elszáradna.
Az ember már nagyon régóta alakítja maga körül a környezetet, és amellett, hogy az élettelen dolgokat is felhasználja, átformálja, az élővilággal is ezt teszi. Tulajdonképpen a növényekkel való szimbiózis (kölcsönösen hasznos együttélés) nagyon fontos számunkra, így azok életképességének, jólétének biztosítása is alapvető szükségletté vált, főleg ahogy a befolyásunk a bolygóra nőttön-nőtt, hogy a látványt és a szépséget ne is említsem, mint járulékos, de sok ember számára létfontosságú dolgot az életben. Mivel a növények öntözés nélkül nemigen maradnak életben, ez egy kulcsösszetevő lett. Így ahogy kultúránk és társadalmunk fejlődött, a nagy földterületek öntözése egyre inkább gépiesedett, végül kialakult az automata öntözőrendszer. A kerti felhasználásKezdetben még csak a mezőgazdaságban használták, majd a mindennapokban is elérhetővé vált és mára már a kiskertekben is több automata öntözőrendszer kezdett el megjelenni. Modern civilizációnkban szeretjük a kényelmet. Autóval járunk, mobiltelefonon bármikor bárkivel tudunk beszélni, interneten bármilyen adatot el tudunk érni, lassan már nélkülözhetetlenek kezdenek lenni ezek a dolgok. Ugyanígy a kertépítésben vagy a kertápolásban hasonló szintre emelkedett az automata öntözőrendszer.
Olyan módon lett kitalálva, hogy a meglévő vízforrással és elektromos árammal – melyek ma már minden háztartásnak részei – egy egységet alkotva önállóan képes legyen működni, külső irányítás vagy folyamatos felügyelet nélkül. Hát nem zseniális? Az elején csak be kell állítani az értékeket a vezérlő egységen, aztán magára lehet hagyni az automata öntözőrendszert, akkor fogja elvégezni öntözést, amikor kell, oda és annyit fog locsolni, amennyi szükséges, így nem kell a kertben unalmas, esetleg munka utáni fáradságos estéken a slaggal órákat állni arra várva, hogy végre elég vizet öntözzünk ki a gyepre, nehogy tönkremenjen a nyári nagy melegben. Sőt, nem kell azon aggódni a nyaralásunk alatt, hogy a szomszéd, akit erre megkértünk, vajon elegendő öntözést végez-e vagy kárba vész a sok energia befektetés, amit a kertbe öltünk, és amitől olyan szép volt eddig.
A kényelem, és a hatékonyságSokunk szeret este egy kicsit lazítani, és egy jó hideg sörrel vagy üdítővel a kézben locsolgatni egy keveset, közben kibeszélni a szomszéddal (aki ugyanezt teszi) a legutóbb történteket. Tudja mit? Ha már minden áron erre vágyik, időnként kapcsolja ki egy-egy napra az automata öntözőrendszert, és locsolja meg a kertjét. De ne legyen kényszer! Ha nincs kedve, akkor csak bízza rá egy öntözőrendszerre, az megoldja ön helyett. Ez volna az automata öntözőrendszer célja. Ha önnek kedve tartja, nézheti a TV-ben a kedvenc műsorát, beszélgethet vagy kártyázhat a barátaival, játszhat a gyermekével, vagy amit szeretne. Az automata öntözőrendszer csak a megfelelő pillanatra vár, hogy működésbe léphessen és kiszolgálhassa önt. Azonban a kényelem mellett más nem elhanyagolható tényezők is szerepet játszanak abban, hogy automata öntözőrendszert használunk.
A dísznövények csepegtetéssel való öntözése mellett a bonyolultabb, szórófejes öntözés lehetővé teszi, hogy a gyepfelületet egyenletes mértékben és ez által a teljes területet nézve a kívánt mennyiségben öntözzük meg. Az egész világon egy sereg szakember folyamatosan és állhatatosan dolgozik azon, hogy egyre jobb és jobb automata öntözőrendszereket találjon ki, valamint fejlessze a meglévő rendszer elemeket, hogy minél hatékonyabban lehessen öntözni. Látott már olyan füvet, amelyik hol sárgább, hol zöldebb volt? Amelyik helyenként gyorsan növő, sűrű és erős volt, másutt pedig gyér, világosabb és erőtlenebb? Ez lehetett a tápanyag egyenlőtlen eloszlása az egyes részek között, de még inkább a locsolással kijuttatott víz mennyiségének különbsége miatt.
Érti már, hogy miért annyira fontos egy jó automata öntözőrendszer megléte egy kertben? Ha csak slaggal locsolja meg a kertet, akkor teljességgel kizárt, hogy mindenhová ugyanannyi víz jusson. Egy jól működő automata öntözőrendszer azonban képes ezt az eredményt produkálni. Így nem lesznek foltok, nem kívánt változó felületek a fűben. A gyep szép, sűrű, egyenletes lesz, és mindezt gondmentesen. Azáltal, hogy az automata öntözőrendszer a földből kiemelkedő szórófejekkel pontosan annyi vizet juttat ki, amennyi kell, gyönyörű, látványos kertet adhat Önnek.
Hogyan öntözzük a növényeket?A növények leginkább azt szeretik, ha a gyökérzetük kapja a vizet, mert a gyökerek veszik fel és szállítják azt a levelekbe, ahol a víz kipárolog. Van egy általános hit, amely szerint a növények a levelükön keresztül jutnak hozzá a vízhez és a tápanyaghoz. A félreértések elkerülése végett szeretnénk ezt most tisztázni: a növények valóban hozzájuthatnak némi vízhez és tápanyaghoz a lombjukon keresztül, ha a levelek vizesek lesznek, de természetes biológiai működésüket tekintve inkább a gyökérzetből jutnak hozzá ezekhez, és a legtöbb növény nem szereti, ha a lombja folyton vizes. Ez kertészeti tény!
Tehát ha megoldható lenne, minden növényt a gyökerénél kellene öntözni. Azonban ez nem minden esetben megoldható. Például a gyep esetében nem kivitelezhető, ugyanis egy örökzöld talajtakaró növényről van szó, amely túl sűrű ahhoz, hogy csövekből a föld alatt kaphasson vizet, túl bonyolult lenne a telepítés és más okok miatt sem megoldható. Egy sziklakertnél sem annyira ésszerű, hiszen a kövek között nem vezethető ilyen jellegű cső ennyire sűrűn. Ezért mérnökök kifejlesztettek egy megoldást, a földből kiemelkedő szórófejeket, melyekkel felülről, esőztetve öntözhetjük a gyepet és kisebb a növényeket, ha szükséges. Minden egyéb növényt úgynevezett csepegtető cső használatával öntözünk, ami egy lyukacsos cső, és ebből lassan csepeg ki a víz a talajra, azon keresztül lefelé a gyökérzethez.
Az automata öntözőrendszer felépítéseAmikor öntözőrendszerről beszélünk, alapvetően egy műszaki együttest értünk alatta, és nem a kerti locsolót nevezzük így. Hallottunk már sokakat azt is ezen a néven emlegetni, de egy komplett automata öntözőrendszer azért több annál, és alapvetően kétfajta részből áll: egy mechanikus és egy elektromos összetevőből. Ezeknek szakszerű összeszerelés esetén harmonikusan kell üzemelniük. Tulajdonképpen két egymástól függetlenül működő, de egymásra ható rendszerről van szó.
Részletesen nézve ez a következőkből áll:
A fenti működési sajátosságok miatt írtuk az oldalon, hogy egy öntözőrendszer megbízható, óramű pontossággal működő egység kell hogy legyen. A sikeres automata öntözőrendszer elkészült, megfelelő bekötés utána a szórófejeknek és fúvókáiknak nem mindegy mekkora nyomású és mennyiségű vizet kapnak, milyen csővezetéken és idomokon keresztül jut el a víz hozzájuk, ezt minden gyár egyedileg katalógusokban megadja, ezek alapján tervez és dolgozik minden normális öntözős kivitelező.
Az árajánlatkéréstől az automata öntözőrendszer megvalósulásáigRendben, automata öntözőrendszer kell a kertembe, de hogyan fogjak hozzá a munka elvégeztetéséhez, kit válasszak és mi alapján, hogyan működik ez az egész, mi a bevett szokás ezen a piacon? Ha Ön is feltette már ezt a kérdést, és szeretne teljesen tisztában lenni a válasszal, akkor segítünk egy kicsit.
Bizonyára addig már eljutott, hogy kézbe vett egy, a témáról szóló szórólapot vagy rákeresett az interneten, hogy az automata öntözőrendszer címszó alatt mi található, de mi legyen aztán? Míg vannak, akik számára ez természetes, más esetekben gyakori kérdés a kedves kerttulajdonosoktól, hogy kell-e helyszíni felmérés, ez ingyenes-e, és mi kell hozzá. Nos, a jó automata öntözőrendszer telepítő, amikor Ön felkeresi, udvariasan egy időpontot fog kérni Öntől, amikor is kimegy és személyesen felméri a helyszínt. Tehát ez lényegbevágó a korrekt automata öntözőrendszer megtervezéséhez és kivitelezéséhez.
Az a fajta vállalkozó, aki megkérdezi, hogy mekkora a kert és milyen alakú, mekkora a hálózati víznyomás, majd bemond egy árat telefonban az automata öntözőrendszer teljes vagy becsült árára vonatkozóan, azt hiszem egyetérthetünk, ő több ponton is nagyot kockáztat, és vagy a saját vagy az Ön idejét, energiáját pazarolja. Ez azért van így, mert lehetnek tereptárgyak vagy egyéb körülmények, amiket a tisztelt kerttulajdonos – már megbocsásson, de laikus lévén – nem gondol fontosnak megemlíteni, mert az ő nézőpontjából nem lényeges.
Az automata öntözőrendszer kivitelezéséhez esetleg a terület pontos felmérése mellé a víznyomáson kívül szükség lehet a vízhozamra is, azaz, hogy adott nyomáson mekkora vízmennyiség halad át a csővezetéken, valamint hol helyezkedik el a kerti csap vagy a vízóraakna, van-e olyan burkolat, amelyet fel kell szedni, járdák alatt áttöréseket csinálni a föld alatt menő csöveknek, stb. stb., sorolhatnám a végtelenségig.
Olyan automata öntözőrendszer telepítővel is találkoztam már, aki körönként – egyszerre működő szórófejek, amelyek a víznyomás és a vízhozam alapján lettek kiosztva mennyiségileg – százezer forintért épített öntözőket. Jó, de mekkora egy automata öntözőrendszer kör? Az mindig változó ugyebár, és a körön belül található szórófejek, plusz egyéb alkatrészek mennyisége és ára is nagyon változó lehet az automata öntözőrendszer vízforrásának függvényében. Szóval ezért kell egy személyes felmérés, ami egyszerűen csak a terület pontos vázlata, a vízforrás adatai kiegészítve az Ön személyes elképzeléseivel a kertben lévő dolgok öntözéséről vagy nem öntözéséről.
Ez is nagyon fontos szempont. Amikor a felmérés megtörtént, általában kapni fog egy automata öntözőrendszerről szóló részletes árajánlatot írásban (régebben még szükséges volt egy újabb személyes találkozó a papír alapú korban, de most már az internet ural mindent), amely felsorolja az automata öntözőrendszer megépítéséhez szükséges anyagokat, valamint a munkadíjat. Manapság nem ritka, hogy az ember több cégtől is bekér ajánlatot, ha már úgyis ingyenes, és összehasonlítja őket.
Tapasztalatunk szerint a legelső dolog, amit meg szoktak nézni a lap alja. Itt található az ár. És ez után veszik csak szemügyre az automata öntözőrendszer részleteit, műszaki tartalmat. Műszaki irányultságú kerttulajdonosok előnyben vannak természetesen, de azért ne bízzák el magukat, ez egy teljesen külön szakma, amihez leginkább és legnagyobb mértékben az automata öntözőrendszer telepítők, többek között kertépítők értenek. Ön viszont alaposan nézze át a műszaki tartalmat, még akkor is, ha nem ért hozzá, és keressen logikusságra, illetve logikátlanságra utaló jeleket. Ha valamit nem ért, kérdezze meg az automata öntözőrendszerre ajánlatot adó személyt. Ha készséggel, azonnal és magabiztosan tud válaszolni a kérdésekre és a válaszai logikusnak tűnnek, valószínűleg bízhat benne, mert hozzáértő szakemberrel van dolga.
Ha megegyeztek a részletekben, akkor persze következhet a munka ütemezése. Egy átlagos kertbe történő automata öntözőrendszer telepítés a körülményektől függően 1-4 napba telik egy gyakorlott szakembernek, de függ a talaj szerkezetétől, minőségétől, a kert osztottságától, az áttörések, vezetékelések, csőátvezetések, stb. mennyiségétől, és attól, hogy van-e már meglévő gyep, amit fel kell szedni és vissza kell rakni vagy sem. Amikor az automata öntözőrendszer telepítő a munkát elvégezte, kell, hogy történjen egy átadás-átvétellel egybekötött bemutató, amikor valamelyest betanítják Önt a vadonatúj automata öntözőrendszer használatára, és átadják a garanciapapírokat, számlát. Ezt követően Önnek nincs más dolga, mint élvezni az üde kerti illatokat és látványt.
Összefoglalva, az ajánlatkéréstől az automata öntözőrendszer megvalósulásáig a következőképpen történik a dolog:
Végül pedig, néhány javaslat Önnek, hogy egyszerűsítse az életét:
Ha felkeltettük érdeklődését, kérje díjmentes ajánlatunkat automata öntözőrendszerre itt!
|
Friss bejegyzések
Címkék gyepgondozás (1), automata öntözőrendszer (3), automata öntözőrendszer telepítése (1), ereszháló (1), esőérzékelő (3), gyep (1), gyepápolás (1), kert (37), kertépítés (1), kerti tó (2), kézi kiszóró (1), kőbútor (1), lombgyűjtő zsák (1), madáritató (1), mulcs (1), növényvédelem (2), öntözés (35), öntöző (2), öntözőrendszer (47), öntözőrendszer telepítés (2), öntözőrendszer telepítő (2), öntözőrendszer tervezés (2), öntözőrenszer márka (1), öntözőverzérlés (1), őszi kerti munkák (1), őszi téli műtrágya (1), rotary rotoros fúvóka (1), sétánygranulátum (1), személyi párahűtés (1), sziklakerti kő (1), szórófej (3), teraszhűtés (4), ügyfél (1), víztakarékos (1), víztelenítés (2), zöld fű (1)
CSATLAKOZZON! |